مصرف بیش از حد مواد یا همان شیوع مواد مخدر مصنوعی

استفاده از اپیوئیدهای مصنوعی ویرانگر (عمدتاً فنتانیل) و اپیدمی اوردوز با سرعت حیرت انگیزی جان انسان ها را می گیرد. شیوع مواد مخدر مصنوعی نمونه ای از این مرگ و میر ها است.  برای شروع، بیایید یک بررسی سریع از مواد مخدر که معمولاً در مصرف بیش از حد مواد مخدر دیده می شوند، انجام دهیم:


مواد مخدر صنعتی
 • مواد مخدر طبیعی (از جمله مورفین و کدئین) و مواد مخدر نیمه مصنوعی (داروهایی مانند اکسی کدون، هیدروکودون، هیدرومورفون و اکسی مورفون). معمولاً به عنوان مسکن (تسکین دهنده درد) تجویز می شود.
 • متادون، یک مخدر مصنوعی است. این مخدر معمولاً برای درمان اختلال مصرف مواد مخدر به کمک دارو و همچنین مدیریت درد استفاده می شود.
 • مواد مخدر مصنوعی غیر از متادون (داروهایی مانند ترامادول و فنتانیل) معمولاً به عنوان مسکن (تسکین دهنده درد) تجویز می شود. فنتانیل یک ضد درد اپیوئیدی مصنوعی و کوتاه اثر بوده که 50 تا 100 برابر قوی‌تر از مورفین است.
 • هروئین، یک اپیوئید غیرقانونی (ساخته شده بصورت غیرقانونی) از مورفین که می تواند پودری سفید یا قهوه ای یا یک ماده چسبنده سیاه رنگ باشد.

تاریخچه شیوع مواد مخدر مصنوعی در دنیا

اپیدمی مواد مخدر قبل از همه گیری است که موج اول آن در دهه 1990 با افزایش تجویز مواد مخدر آغاز شد. اکثر مرگ و میرهای ناشی از مصرف بیش از حد در این مدت، مربوط به داروهای تجویزی تریاک (افیون های طبیعی و نیمه مصنوعی و متادون) بود. در سال 2010، موج دوم با افزایش سریع مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد هروئین آغاز شد.
موج سوم که در سال 2013 آغاز شد، با افزایش قابل توجه مرگ و میر ناشی از شیوع مواد مخدر مصنوعی بود. این مواد به ویژه فنتانیل به طور غیرقانونی به روش های مخفی تولید می شود. این موج ها جان بسیاری از انسان ها را در طول تاریخ گرفت و با گذشت زمان این آمار بیشتر می شود. پس برای زندگی سالم و عمری طولانی همراه با شادی، گاهی نیاز به کمپ اجباری وجود دارد. برای مشاوره می توانید با متخصصین ترک در کمپ ترک اعتیاد حیات نو تماس بگیرید.

مرگ و میر ناشی از اپیدمی مواد مخدر مصنوعی

بازار فنتانیل تولید غیرقانونی همچنان در حال رشد و تغییر است. فنتانیل را می توان مخلوط در هروئین، مسکن ها و کوکائین یافت. شیوع مواد مخدر مصنوعی به ویژه فنتانیل را می توان محرک اصلی افزایش مرگ و میر دانست که به صورت غیر قانونی ساخته می شود.
بر اساس گزارش مرکز ملی آمار سلامت مرکز کنترل بیماری (CDC)، مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد هروئین 4.1 درصد از سال 2017 تا 2018 کاهش یافته است. با این حال، با معرفی مصرف کنندگان هروئین به فنتانیل قوی تر، مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد فنتانیل همچنان افزایش یافته و شیوع مواد مخدر مصنوعی در حال گسترش است. گاهی اوقات بیماران ناآگاهانه فنتانیل را در هروئین خود مخلوط می کردند؛ زیرا فروشندگان مواد مخدر به دنبال سود بیشتر هستند. آنها برای فروش بیشتر باعث شیوع مواد مخدر مصنوعی شده اند که با این شیوع بیشتر، انسان های زیادی جان خود را از دست داده اند.
تخمین های مرگ ناشی از مصرف بیش از حد نشان می دهد که بیشترین افزایش ماهانه مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در 12 ماه منتهی به فروردین 1398 (77,842 مرگ) تا 12 ماه منتهی به اردیبهشت 1398 (81,230 مرگ) رخ داده است. این افزایش یک ماهه 2146 مرگ و 3388 مرگ به ترتیب برای دوره های 12 ماهه، بزرگترین افزایش ماهانه ثبت شده است.
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

شیوع مواد مخدر مصنوعی و اور دوز در حال حاضر کجاست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، به نظر می رسد افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در طول همه گیری COVID-19 تسریع شده است. این افزایش آمار مرگ و میر می تواند به دلایل بسیار زیادی مانند انزوای اجتماعی، کاهش بیمه خدمات درمانی برای درمان مصرف مواد، لیست انتظار برای درمان مصرف مواد، افزایش اختلالات سلامت روان درمان نشده، تغییر در دسترسی به دارو و متعاقب آن، عرضه دارو، فشار مالی، استرس، شرایط پزشکی از قبل تشدید شده، مهارت های مقابله ای ضعیف و ... باشد.
عوامل زیادی می تواند باعث شیوع مواد مخدر مصنوعی شود اما باید آنها را کنار گذاشت تا زندگی سالم و شاد را تجربه کرد. کمپ ترک اعتیاد تهران حیات نو برای کنار گذاشتن مواد مخدر بسیار کاربردی است؛ زیرا می توان با متخصصان اعتیاد در تماس بود و از آنها کمک خواست. پس برای متوقف کردن شیوع مواد مخدر مصنوعی می توانید براحتی از دیگران کمک بخواهید.

توصیه های رسمی مشاوره بهداشت CDC

CDC هشدارهای بهداشتی و توصیه‌های بهداشتی زیادی در رابطه با شیوع مواد مخدر مصنوعی و همه گیری دیگر مواد مخدر ارائه داده است؛ زیرا هر دو نگرانی‌های بهداشت عمومی مهم هستند. در زیر یک نمونه مختصر از اورژانس CDC Health Advisory #CDCHAN-00438 با عنوان افزایش بیش از حد مرگبار مواد مخدر در سراسر دنیا ناشی از مواد مخدر مصنوعی قبل و در طول همه گیری COVID-19 آمده است.
ارائه و استفاده از نالوکسان را گسترش دهید. دارویی که می‌تواند فوراً مصرف بیش از حد را به مواد مخدر تبدیل کند. آموزش پیشگیری از مصرف بیش از حد را در مورد های بعدی ببینید.
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  


نکات جهانی ارائه شده برای جلوگیری از شیوع مواد مخدر

 1. افزایش آگاهی، دسترسی و مدیریت صحیح عموم مردم از طریق استفاده از ادارات بهداشت عمومی و سازمان های جامعه محور.
 2. افزایش آگاهی در مورد قدرت داروها، پیامدهای اختلاط داروها و مصرف داروها به تنهایی.
 3. توصیه به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی:
 • با بیماران در مورد تغییر خطرات غیرقانونی مصرف بیش از حد و قرار گرفتن در معرض مواد مخدر بسیار قوی مانند فنتانیل غیرقانونی صحبت کنید.
 • نالوکسان را برای افراد در معرض خطر مصرف بیش از حد مواد مخدر تجویز کنید.
 • همزمان نالوکسان را برای بیمارانی که مصرف مرفین بالا دارند و کسانی که اپیوئیدها و بنزودیازپین ها دریافت می کنند، تجویز کنید.
 • مکان هایی را گسترش دهید که در آنها آموزش پیشگیری از مصرف بیش از حد مواد و استفاده از نالوکسان در خانه ارائه می شود.
 • به بیماران توصیه کنید که ممکن است برای یک بار مصرف بیش از حد به دوزهای متعدد نالوکسان نیاز باشد؛ زیرا فنتانیل و آنالوگ های فنتانیل غیرقانونی ساخته شده اند.
 1. توصیه به سازمان های کاهش آسیب:
 • ارائه آموزش های پیشگیری از مصرف بیش از حد را افزایش دهید. نالوکسان را در خانه برای افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند، دوستان آنها و دیگرانی که احتمالا شاهد یا تجربه مصرف بیش از حد هستند، افزایش دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که افراد دارای دوزهای کافی از نالوکسان در خانه هستند تا قدرت فنتانیل و آنالوگ های فنتانیل تولید غیرقانونی را در نظر بگیرند.
 • توزیع نالوکسان را در افرادی که پس از ترک و در طی کاهش تحمل مواد مخدر هستند، اولویت دهید. خطر مصرف بیش از حد در این دوره ها بیشتر است.

یافتن راهنما برای ترک اعتیاد دائمی

اگر شما یا کسی که دوستش دارید از داروهای غیرقانونی استفاده می کنید، هیچ تضمینی برای ایمنی وجود ندارد. داروهای غیرقانونی می توانند حاوی سطوح خطرناکی از فنتانیل باشند که توسط چشم انسان قابل تشخیص نیست. قطع مصرف مواد مخدر تنها راه واقعی برای محافظت از خود در برابر مصرف بیش از حد است. مرگ و میر در اثر شیوع مواد مخدر مصنوعی در حال افزایش است و برای کنار گذاشتن آن مراجعه به کمپ اجباری بوده و باید از متخصص اعتیاد کمک گرفت. کمپ ترک حیات نو با ارائه خدمات فوق العاده و با داشتن مشاورین اعتیاد، به کمک شما یا عزیزانتان می آید. کافی است با ما تماس بگیرید.
 
تلفن تماس مرکز حیات نو: 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید