تاثیر موراد مخدر و الکل رو مردان

اعتیاد به مواد مخدر و الکل می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، مردان در مورد سوء مصرف مواد با چالش‌های خاصی روبرو می‌شوند که از آنها بی‌خبرند. اثرات الکل روی مردان به دلایل مختلفی نسبت به زنان بیشتر است.


تاثیر مواد مخدر و الکل روی مردان

مردان بیشتر از زنان مواد مخدر و الکل مصرف کنند که بسیاری از آنها از هنجارها یا کلیشه های فرهنگی نشات می گیرد. اثرات الکل و مواد مخدر روی مردان می تواند تأثیر منفی بر سلامت جسمی و روانی آنها داشته باشند.از سنین جوانی، بسیاری از مردان برای سرکوب یا نادیده گرفتن احساسات خود با فشار مواجه می‌شوند و اغلب به آنها گفته می‌شود: زمانی که در حال مبارزه با سلامت روانی خود هستید، مرد باشید.

این امر باعث می‌شود که بسیاری برای مقابله، به مواد مخدر و الکل روی بیاورند. این اعتیاد به مواد مخدر و الکل در مردان در صورت عدم درمان، می‌تواند منجر به وابستگی شدید شود مردان همچنین در معرض خطر بیشتری برای بسیاری از بیماری های مرتبط با مواد مخدر و الکل هستند؛ زیرا اثرات الکل روی مردان بسیار منفی است و می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

اثرات الکل روی مردان نه تنها می تواند درمان اعتیاد را پیچیده کند، بلکه می تواند تشخیص اعتیاد را در وهله اول دشوار کند. برای دوری از بیماری ها و درمان همیشگی، برای برخی افراد، کمپ اجباری لازم است و باید الکل و مواد مخدر را کنار گذاشت. به توصیه کمپ ترک اعتیاد حیات نو این مطلب را حتما تا انتها مطالعه کنید.

مردان بیشتر از زنان در معرض سوء مصرف برخی مواد هستند!

زیست شناسی نقش مهمی در تأثیر مواد مخدر و الکل بر بدن و ایجاد اعتیاد در مغز دارد. با توجه به ترکیب کلی بدن مردان، که به طور متوسط بزرگتر از زنان است، مردان معمولاً برای احساس اثرات آن، به مقدار بیشتری از یک ماده خاص نیاز دارند.  این امر باعث می شود تا اثرات الکل روی مردان باشد.به طور متوسط و در بررسی بیولوژیک، مردان نسبت به زنان، به 7 پیمانه نوشیدنی نیاز دارند تا مسموم شوند.

در حالی که این میزان برای زنان 4 پیمانه است. به همین دلیل، مردان بسیار بیشتر از زنان در معرض سوء مصرف مواد مخدر هستند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تقریباً 58٪ از مردان بالغ در 30 روز گذشته نوشیدن الکل را گزارش کرده اند. این در حالی است که در زنان بالغ ، این میزان، 49٪ است.علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان به نوشیدن مشروبات الکلی تمایل دارند.

به طوری که تقریباً 21 درصد از مردان اعلام کردند که در 30 روز گذشته مشروبات الکلی مصرف کرده اند. در حالی که این آمار برای زنان تنها 13 درصد بوده است. اثرات الکل روی مردان باعث رنج و عذاب آنها می شود و این آمار برای مردان بیشتر است. به طوری که طبق گزارش‌ها، 13 درصد از مردان بالغ در مقایسه با 9 درصد از زنان، از اختلال مصرف الکل رنج می‌برند.

تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

آیا اثرات الکل روی مردان بیشتر از زنان است؟

به صورت کلی، مردان بیشتر از زنان از انواع مواد مخدر و الکل استفاده می کنند. در ادامه آماری از میزان مصرف مواد مخدر غیرقانونی بین مردان و زنان ارائه شده است:
  • مواد افیونی: مردان 4% - زنان 3.5%
  • هروئین: مردان 0.5% - زنان 0.2%
  • مسکن های تجویزی: مردان 3.9% - زنان 3.4%
  • کوکائین: مردان 2.6% - زنان 1.5%
  • متامفتامین: مردان 0.8٪ - زنان 0.4 ٪
  • محرک ها: مردان2.1% - زنان 1.6%
  • ماری جوانا: مردان 18.5٪ - زنان 13.5٪
  • آرام بخش: مردان 2.2% - زنان 2.0%
  • قرص های خواب: مردان 0.5% - زنان 0.5%
می بینید که تقریبا در تمام این اعداد و ارقام، اعتیاد به مواد مخدر در مردان بیشتر است. اعتیاد به الکل هم در مردان بیشتر است و در نتیجه، اثرات الکل روی مردان بیشتر از زنان است.

اختلالات مصرف مواد و اثرات آن روی ناباوری

یکی از تفاوت های عمده در نحوه تأثیر سوء مصرف مواد مخدر و الکل بر مردان و زنان، ناباروری ناشی از مصرف مواد است. هم داروهای تجویزی و هم داروهای تفریحی می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. خوشبختانه در بیشتر موارد زمانی که مصرف ماده را متوقف کردید، می‌توان نتیجه معکوس آن را دید. با این حال همیشه اینطور نیست.

اثرات الکل روی مردان نمونه ای از اختلالات جبران ناپذیر است اما می توان با کمک گرفتن از بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران، کمپ ترک اعتیاد حیات نو، از بیماری ها جلوگیری کرد.چندین ماده وجود دارد که می تواند بر عملکرد جنسی، سلامت و باروری شما تأثیر بگذارد. برخی از آنها ممکن است قانونی و حتی برای سلامتی شما ضروری باشند.

به همین دلیل توصیه می شود قبل از تصمیم گیری در مورد شروع، از پزشک یا متخصص اعتیاد مشورت بگیرید. همچنین می توانید با کمپ ترک اعتیاد حیات نو تماس گرفته و در این مورد با متخصصان ترک اعتیاد مشورت بگیرید. قطع مصرف مواد برخی از موادی که می توانند بر باروری و سلامت جنسی مردان تأثیر بگذارند عبارتند از:

1. اثرات دارو های ضد افسردگی همانند اثرات الکل روی مردان

داروهای ضد افسردگی نه تنها قانونی هستند، بلکه ممکن است برای سلامت روان شما ضروری باشند. با این حال، اگر هدف شما فرزند آوری است، ممکن است بخواهید قبل از انجام این کار با روانپزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اولیه خود مشورت کنید.

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، که بیشتر به عنوان  SSRI شناخته می شوند، رایج ترین داروهایی هستند که برای افسردگی و اضطراب تجویز می شوند. با این حال، این داروها می توانند باعث اختلال در عملکرد جنسی، به ویژه عدم برانگیختگی یا ناتوانی در ایجاد آمادگی جنسی شوند.

2. تاثیر مواد افیونی در باروری مردان

مصرف طولانی مدت مواد افیونی می تواند باعث کاهش تولید تستوسترون در بدن شما شود که این عمل هم کیفیت و هم کمیت اسپرم شما را کاهش می دهد. مانند بسیاری از شرایط سلامتی ناشی از سوء مصرف مواد، شدت و تأثیر آن تا حد زیادی به میزان پیشرفت مصرف مواد شما بستگی دارد. با این وجود برای ترک این مواد، شاید کمپ اجباری نیاز باشد و بهتر است با متخصص کمپ ترک اعتیاد حیات نو مشورت شود.

3. اثرات خفیف تا شدید استروئید های آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک می توانند با اختلال در روند تولید اسپرم، به شدت به باروری مردان آسیب وارد کنند. بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان گاهی اوقات از این داروها برای افزایش عملکرد خود استفاده می کنند. با این حال، تأثیر آنها بر بدن می تواند مضر باشد.

خوشبختانه، اکثر مردم تولید اسپرم را در عرض 12 ماه پس از قطع بازیابی می کنند، اگرچه برای مصرف کنندگان شدید، تولید اسپرم ممکن است هرگز به طور کامل بهبود نیابد. پس اثرات این مواد و داروها هم همانند اثرات الکل روی مردان می تواند خفیف و موقت تا شدید و دائمی باشد.

4. مت آمفتامین

مت یک ماده غیرقانونی بسیار اعتیاد آور و خطرناک است که به طرق مختلف روی بدن شما تأثیر می گذارد که همگی می توانند مضر باشند. استفاده از مت می تواند فشار خون و تعداد تنفس را افزایش دهد. این امر در برخی موارد ممکن است منجر به مرگ شود. در حالی که میزان تحقیق در مورد استفاده از مت در باروری محدود است، اما در برخی از مطالعات نشان داده شده است که این ماده حرکت اسپرم را کاهش می دهد. این خود می تواند بر احتمال بارداری تأثیر منفی بگذارد.

فشار دوستان و افراد نزدیک بسیاری از مردان را به سوی مصرف مواد سوق می دهد.

در حالی که بسیاری از افراد فشار دوستان و نزدیکان را مهم نمی دانند و به آن اهمیت نمی دهند. اما واقیت این است که بسیاری از بزرگسالان برای استفاده از مواد مخدر یا الکل با فشار مشابهی روبرو هستند. دوستان، همکاران، اعضای خانواده و حتی شخصیت های رسانه ای همگی می توانند بر نگرش ها و تصمیم گیری افراد تأثیر بگذارند. به همین دلیل اثرات الکل روی مردان نیز می تواند با فشار از سمت دوستان، همکاران یا رسانه رابطه مستقیم داشته باشد.دوستان شما ممکن است شما را برای نوشیدن مواد الکلی در یک شب دعوت کنند و به شما بگویند: همه خواهند آمد و سرگرم کننده خواهد بود. در موارد دیگر، فیلم و ویدیو در فضای مجازی ممکن است مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر را برای اثبات مرد بودن آنها به تصویر بکشد. این فشارهای اجتماعی ظریف اند اما در عین حال مضر و خطرناک هستند. این عوامل باعث می شوند تا بسیاری از مردان به مصرف مواد مخدر و الکل دعوت شوند.
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

آموزش های اشتباه و باورهای غلط درباره مصرف الکل در مردان

به برخی از مردان از سنین جوانی آموزش داده می شود که سرسخت یا بی احساس باشند. از این رو از تاثیرات الکل روی مردان می توان به بیماری روحی روانی یا رقابت جویی اشاره کرد. اغلب به آنها گفته می شود که احساس غم و اندوه یا ناامنی، نشانه ضعف است و آنها را کمتر مرد نشان می دهد. استفاده از مواد مخدر و الکل اغلب می تواند راهی برای فرار از این فشارها باشد.

برخی از مردان مواد مخدر یا الکل را در محیط های اجتماعی استفاده می کنند تا به آنها کمک کند در کنار دیگران، به خصوص کسانی که مصرف کننده هستند، راحت تر باشند یا احساس راحتی کنند.بسیاری از افراد از دیگر مواد مخدر یا الکل برای سرکوب احساسات فروخورده استفاده می کنند تا خوب به نظر برسند. در حالی که این امر خود واقعیت ندارد و همه افراد از آن آگاه می شوند.

متأسفانه، سوء مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند منجر به عوارض سلامتی مادام‌ العمر شود. از آنجایی که تاثیرات الکل روی مردان بیشتر است، این معضل پررنگ تر هم می شود. پس برای رهایی از این اعتیادهای همیشگی، ممکن است نیاز به کمک داشته باشید. کمپ ترک اعتیاد حیات نو تهران از بهترین کمپ های ترک است که می تواند شما را به زندگی عادی و دلخواه برگرداند.

اجازه ندهید سوء مصرف مواد سلامت شما را از بین ببرد.

فشار اجتماعی و عواملی که باعث می‌شود بسیاری از مردان به مواد مخدر یا الکل روی بیاورند، برای سلامت جسمی و روانی آسیب‌رسان است. با توجه به بیشتر بودن اثرات الکل روی مردان نسبت به زنان، این امر باید زودتر درمان شود. خوشبختانه، این عوامل آسیب رسان در سال‌های اخیر از بین رفته اند و  دریافت کمک‌های مورد نیاز را برای مردان آسان‌تر می‌کند.

اعتیاد یک بیماری فراگیر است که نه تنها فرد مصرف کننده، بلکه همه اطرافیان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. اجازه ندهید اعتیاد سلامتی شما یا اطرافیانتان را به خطر بیاندازدبرای دریافت کمکی که شایسته آن هستید، بدون قضاوت امروز به صورت رایگان با ما تماس بگیرید. کمپ ترک اعتیاد حیات نو یکی از ارائه دهنده های درمان است که با کمک متخصصان اعتیاد می تواند هر فردی را از بیماری اعتیاد نجات دهد. شما نفر بعدی باشید که به ما اعتماد می کنید؛ ما به شما کمک می کنیم. 


به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید