کمپ ترک اعتیاد اجباری واژه ایست که بارها به گوش بیماران و خانواده ایشان خورده است. مرکز ترک اعتیاد حیات نو با شرایطی خاص اقدام به پذیرش بیمارانی مینماید که در حالت عادی و تمایلی ، امکان پذیرش آنها وجود ندارد. شرایط پذیرش درکمپ اجباری تحت شرایط خاصی میباشد. اما در سایر امکانات و مسائل هیچ تفاوتی بین بیماران در مرکز نخواهد بود.
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

کمپ ترک اعتیاد اجباری چیست ؟

کمپ ترک اعتیاد اجباری در حقیقت برای سرویس دهی به افراد و خانواده هایی شکل گرفته است که در شرایط خاص هستند و خواهان درمان و ترک اعتیاد میباشند. نام کمپ اجباری در نگاه اول کمی نگران کننده به نظر میرسد. به خصوص آنکه مدتی مطالبی مختلفی در مورد سوء رفتار در این مراکز منتشر شد. اما به نظر ما اگر مشکل و سوء رفتاری در مدیریت مرکزی وجود داشته باشد، برای همه یکسان است و فرقی بین تمایلی و اجباری نیست. در این اینجا توضیحاتی در مورد کمپ اجباری ، پذیرش در کمپ اجباری و هزینه کمپ اجباری خواهیم داد.
 

کمپ اجباری برای چه گروهی از بیماران مناسب است ؟

قبل از هرموضوعی، اعتقاد ما بر این است که فرآیند ترک اعتیاد باید به صورت خودجوش و تمایلی در بیمارن ایجاد شود. اینکه خود بیمار به این نتیجه برسد که نیاز به کمک دارد بسیار ارزشمند است. اما متاسفانه در بسیاری از موارد، این اتفاق نمیافتند. تخریب و قدرت مصرف مواد به حدی بالا و زیاد است که بیمار توانایی تصمیم گیری را ندارد و وارد چرخه تخریب و آسیب رساندن به خود و خانواده شده است. باید توجه داشت که این یک موضوع طبیعی است زیرا مواد و تاثیرات آن روی بدن و مغز و روان به حدی میتواند شدید باشد که بیمار به طور کل از این دنیا و آثار اعمال خود ناآگاه است.
در این شرایط است که وجود مرکزی که بتواند این گونه بیماران را که تمایلی به ترک ندارند و مدت طولانی را به مصرف مواد گذرانده اند ، احساس میشود.

کمپ ترک اعتیاد اجباری

 

کمپ اجباری چه کاری برای بیمار انجام میدهد ؟

برای ما، بیمار تمایلی یا اجباری تفاوتی ندارد. وقتی وارد مجموعه میشوند همگی با هم و با شرایط یکسان به گذراندن دوره در کمپ ترک اعتیاد خواهند پرداخت. اما کمپ اجباری نقطه ای شروع برای بیمارانی است که حاضر نیستند مشکل خود را بپذیرند و قدم در راه درمان بگذارند.

این مرکز، دوباره قطع مصرف را برای معتاد فراهم میکند. این قطع مصرف در اولین مرحله ، باعث میشود تاثیرات مواد روی ذهن و روان بیمار کمتر شود و او بتواند تصمیم صحیح بگیرد. زندگی عادی را چند روز تجربه کند و با آگاهی بتواند تصمیم بگیرد. با جلسات بهبودی آشنا شود و تجربیات بهبودیافتگان را بشنود. امید در او زنده شود و در راه درمان وارد گردد.

بهترین کمپ ترک اعتیاد اجباری

 
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  
 

شرایط پذیرش در کمپ اجباری به چه صورت است ؟

شرایط پذیرش در کمپ اجباری، تفاوت خاصی با بیماران دیگر ندارد. تنها نکته این است که این نوع پذیرش باید با توافق خانواده و مراجع قضایی صورت گیرد.در میان تمامی وابستگان بیمار اعتیاد تنها پدر ، مادر ،برادر ، خواهر و همسر قانونی وی می توانند به صورت اجباری و قانونی با داشتن مدارک هویتی معتبر اقدام به بستری کردن شخص معتاد کنند. این بستری کردن می تواند از طریق تیم اجباری اقدام خانواده و یا از طریق اکیپ اورژانس آمبولانس و داشتن برگه قضایی به کمپ مراجعه نمایند.

بهترین کمپ اجباری در تهران

هزینه کمپ ترک اعتیاد اجباری

یکی از مهمترین مسائل تاثیر گذار در انتخاب یک کمپ خوب هزینه کمپ اجباری است. هزینه های یک کمپ ترک اعتیاد شامل هزینه های خورد و خوراک، هزینه های نگهداری، هزینه های پزشک، هزینه های کلاس های آموزشی و وسایل جانبی دیگر می باشد.
تعرفه های مختلفی را مراکز مختلف برای پذیرش اعلام کرده اند اما ما در مرکز حیات نو بر اساس تعرفه های بهزیستی هزینه دریافت خواهیم کرد.
این موضوع به این معناست که ما هزینه اضافی از بیماران یا خانواده آنها دریافت نخواهید کرد در عین حال تمامی کلاس های آموزشی تمامی امکانات تفریحی و رفاهی و در مجموع تمام پروتکل هایی که سازمان بهزیستی برای مراکز ترک اعتیاد در نظر گرفته اند را بدون کم و کاستی اجرا و در اختیار بیماران قرار خواهیم داد.
ما در مرکز حیات نو برای آن دسته از بیمارانی که توانایی پرداخت تمام هزینه ها و سنت را ندارند و این امر بر ما مشتبه شود بحث پرداخت قسطی کمپ ترک اعتیاد را خواهیم داشت تا کمترین فشار به بیمار یا خانواده آنها وارد شود هدف ما این است که هرچه زودتر بیماران به چرخه درمان وارد شود.

هزینه کمپ ترک اعتیاد اجباری


کمپ اجباری در تهران

کمپ اجباری در تهران شامل انواع کمپ های خصوصی و دولتی می باشد. در تهران به علت تمرکز جمعیت تقاضای بیشتری برای مراکز ترک اعتیاد اجباری وجود دارد. معمولاً مرکز ترک اعتیاد اجباری در تهران در مناطق کم جمعیت و خوش آب و هوای تهران تاسیس می گردد تا بیماران به دور از هرگونه آلودگی هوا و صوتی باشم و آرامش آنها حذف شود. کمپ حیات نو یک مرکز پذیرش اجباری نیز می باشد که در شرایط خاص بیماران اجباری را را در کم پذیرش می کند. واقع شدن کمپ حیات نو در منطقه شهران در غرب تهران بهترین انتخاب برای ساکنین غرب تهران می باشد. توجه داشته باشید که انتخاب کمپ اجباری باید حتما با دقت انجام شود. کمپ حیات نو با مجوز از  بهزیستی تمام پروژه های این سازمان را را اجرا می کند.


مراحل درمانی در کمپ ترک اعتیاد

برای آشنایی با مراحلی که در کمپ ترک اعتیاد اجباری طی می شود بهتر است بدانید که در مرحله ی اول باید سم زدایی انجام گیرد.
در این مرحله، بیمار مورد نظر پس از معاینه هایی که توسط پزشک و مدد کار انجام میگیرد باید برای مرحله سم زدایی در کمپ آماده شود وپزشک نیز با توجه به وخامت حال هرکس و ویژگیهای فردی او، مناسبترین روش را برای او تجویز میکند.
بیماران پس از گذراندن دوره ترک اعتیاد و مرحله سم‌زدایی، هنگامی که از اتاق قرنطینه ی کمپ ترک اعتیاد بیرون می آیند،این امکان برایشان ایجاد میشود تا بتوانند به طورهم‌زمان با شرکت در دوره‌ها و جلسات ترک اعتیاد شرکت کنند.
تمام این افراد میتوانند با نظارت مددکاران در کارگاه‌های مهارت‌آموزی که کمپ ترک اعتیاد در اختیار آنان می گذارد نیز فعالیت داشته باشند.
طبق تحقیقات و آماری که در سال های گذشته بدست آمده است، اشتغال و کسب درآمد مهم‌ترین دغدغه ی تمام افرادی می‌باشد که اعتیاد را کنار گذاشته‌اند و قصد دارند تا به زندگی عادی بازگردند.
به همین دلیل نیز اصولا در کمپ‌ ترک اعتیاد، مرکز مهارت‌آموزی مختص به بیماران مختلف تشکیل می‌شود.
 در این شرایط و با وجود ادامه ی روند رو به رشد درمان بیماران و با ادامه ی پاک ماندن آنان پس از گذراندن مرحله ترک اعتیاد به طور کامل،کاهی مددکاران کمپ ترک اعتیاد با هدف جلب اعتماد و حمایت افراد خانواده آنان با خانواده‌هایشان تماس می‌گیرند و آنان را از شرایط بهبود یافتگان آگاه میکنند.

کمپ ترک اعتیاد اجباری

ویژگی های بهترین کمپ اجباری

یکی از بهترین ویژگی های که میتوان برای کمپ ترک اعتیاد اجباری در نظر گرفت،همراهی کادر درمانی مجرب و حرفه ای میباشد.همانطور که میدانید ،در جهان امروز یکی از معضلات جامعه وابستگی به مصرف و سوءاستفاده از موادمخدر است که متقابلا از نتایج این موضوع می توان به ایجاد پدیده‌های پیچیده و شود جامعه انسانی اشاره کرد. همه ی ما به نوعی این موضوع را در جامعه مشاهده کرده ایم و به خوبی می‌دانیم که اعتیاد یکی از اختلالات چندوجهی جامعه به حساب می آید که بسیاری از افراد دیگر را از جهت امنیت، آرامش و ارزش‌های اخلاقی به طور مستقیم یا مستقیم تهدید میکند. یکی از بهترین راه حل هایی که سازمان بهزیستی برای کمرنگ و ریشه کن کردن این معضل ارائه داده است،تشکیل کمپ ترک اعتیاد است.
 بنا بر تعریفی که در جامعه ی بین الملل توسط اداره خدمات مواد مخدر و بهداشت روانی آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی، برای کمپ ترک اعتیاد ارائه شده است میتوان گفت که: کمپ ترک اعتیاد با روش های درمانی و جامعی که نیاز های روانی مراجعه کنندگان را نیز در نظر میگیرد باعث سهولت در فرایند تغییر عادت های اشتباه افراد یا همان اعتیاد آنان به مواد مخدر میشود.
کمپ ترک اعتیاد اجباری با هدف بازگرداندن سلامت و رفاه و آسایش به افراد و خانواده هایشان تشکیل میشود.
به بیان بهتر تمام افراد کادر درمانی تلاش میکنند تا فرد بتواند اختیار زندگی اش را بدست آورد و سعی در بهبود شرایط خود داشته باشد. کمپ اجباری به افراد کمک میکند تا امکانات و قابلیت‌های بالقوهٔ خود را مجدداً بازیابی کنند.»
یکی دیگر از فعالیت های مددکاران کمپ ترک اعتیاد در مورد برخی از  معتادانی که شرایط سختی دارند و گاهی حتی به کارتن‌خواب‌های تنها مانده تبدیل شده اند،آن است که خانواده معتاد را شناسایی می‌کنند و آنان را از شرایط فرد بیمار آگاه میکنند.
همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره شد، کمپ های ترک اعتیاد اجباری، اصولا کمپ هایی می‌باشند که در وهله ی اول دارای کادر درمانی مجرب و حرفه ای باشد.در چنین مراکزی اصولا تمام کادر درمانی به معتاد به چشم بیمارنگاه میکنن نه مجرم،چنین افراد فعالی در کمپ ترک اعتیاد تمام تلاش خود را میکنند تا بیماران هرچه سریعتر و آسانتر بهبود یابند و جایگاه خود را در جامعه بدست آورند.از دیگر ویژگی هایی که یک کمپ را بهترین کمپ ترک اعتیاد تبدیل می کند،آن است که آن مرکز دارای پشتوانه مالی قوی و همچنین امکانات درمانی و رفاهی مطلوب باشد و از نظر بهداشتی بیماران در سلامت کامل به سر برند.

آموزش در کمپ ترک اعتیاد اجباری

شاید اکنون این سوال برایتان بوجود آید که منظور از پشتوانه مالی در کمپ ترک اعتیاد چه میباشد؟
برای پاسخ به این سوال باید گفت که وجود اسپانسرهایی متعهد و مسئول که بتوانند امکانات لازم برای اداره چنین مکانی را فراهم کنند به معنای دقیق پشتوانه مالی میباشد.

مهم ترین اهداف یک کمپ اجباری مناسب

حتما به این نکته توجه داشته باشید که از اهداف یک کمپ ترک اعتیاد اجباری حیات نو مناسب آن است که یک فضا و محیط مناسب و سرشار از آرامش و احساس امنیت و احترام به دور از تحقیر و توهین برای بازتوانی و درمان معتادان و بازگشت آنان به جامعه ایجاد شود. توجه داشته باشید که در چنین محیطی که شخص معتاد در آن بسر میبرد،به هیچ عنوان نباید احساس تحقیر شدگی و مجرم بودن به او القا شود وگرنه نتیجه ی معکوس به دست می آید و فرد امید به زندگی و روحیه خود را ازدست میدهد.
با تمام بیماران مرکز ترک اعتیاد اجباری باید مانند یک انسان عادی رفتار شود و تمام افراد کادر با این افراد دقیقا مانند یک بیمار که نیاز به درمان و مراقبت دارد،رفتار کنند. دومین موردی که میتوان آن را از اهداف ترک در کمپ اجباری به شمار آورد، قرار گرفتن شخص در محیطی سالم و پاک است که عاری از هرگونه مواد اعتیاد آور باشد و بیماران به هیچ عنوان به این مواد دسترسی نداشته باشند. در کمپ ترک اعتیاد باید امکان دیدار و ملاقات او با دوستان، فامیل و خانواده وجود داشته باشد تا آنان احساس تنهایی نکنند و روحیه و اشتیاق لازم را برای ادامه ی مسیر درمان به دست آورند.

 از دیگر اهداف کمپ ترک اعتیاد اجباری که میتوان به آن اشاره کرد، آموزش انواع مختلف مهارت های ارتباطی می باشد.مهارت های ارتباطی همچون بیان مشکلات و احساسات و آشنایی با افراد مشابه که به آنان کمک کند تا جایگاه خود را در جامعه بازیابند و در آینده نیز حضور فعال و موثری دراجتماع داشته باشند.

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید