9 علت اصلی افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در طول تعطیلات چیست؟

افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در دوران تعطیلات رابطه ای بسیار نزدیک دارد. چه تصمیم به دریافت هدیه از یک دوست باشد، چه نوشیدن مشروبات الکلی در دوران تعطیلات، یا مصرف بیش از اندازه مواد مخدر در مهمانی های تعطیلات، می دانیم که فصل تعطیلات فصلی بسیار حساس است.


افزایش مصرف مواد در تعطیلات

افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در دوران تعطیلات

در این میان، ممکن است این تعطیلات برای کسانی که دارای اختلال مصرف مواد مخدر هستند، نگران کننده باشد. حتی ممکن است فرد را مجبور به رفتن به کمپ اجباری بعد از تعطیلات کند! کمپ ترک اعتیاد حیات نو با بررسی این مسئله، این مطلب را برای شما آماده کرده است. پس تا انتها همراه ما باشید.
تعطیلات مطمئناً فرصت های زیادی برای مصرف بی رویه الکل در جشن ها ارائه می دهد. مطالعات متعدد نشان داده است که سطح عادات ناسالم نوشیدن در طول فصل تعطیلات به شدت افزایش می یابد. این امر می‌تواند به شکل توجیه‌هایی مانند «خوب است! من همیشه موقع مهمانی چند لیوان نوشیدنی می خورم»، تا «این مصرف ما که حساب نمی شود. الان وقت تعطیلات ما است!» جلوه کند.
این منطق اشتباه برای افزایش مصرف مواد مخدر و الکل، می تواند بسیار مشکل ساز شود. حتی کسانی که در طول سال هم الکل و مواد مخدر مصرف می‌کنند، در این دوران بیش از اندازه مصرف دارند. ایشان هم به خود اجازه می‌دهند در این زمان از سال، بیشتر از حد معمول، الکل یا مواد مخدر مصرف کنند.

آمار کمپ ترک اعتیاد حیات نو برای مصرف مواد مخدر در طول تعطیلات

طبق مطالعه ای که توسط انجمن روانشناسی آمریکا (APA) انجام شد، 38 درصد از افراد گفتند که استرس آنها در فصل تعطیلات افزایش یافته است. افزایش سطح استرس می تواند منجر به بیماری های جسمی، افسردگی، اضطراب و افزایش مصرف مواد مخدر و الکل شود. برخی از دلایلی که این استرس را ایجاد می کنند، عبارت اند از:
  • کمبود وقت
  • فشار مالی
  • استرس خرید هدیه و دادن آنها
  • جمع‌های خانوادگی
جالب است بدانید که یک نظرسنجی جداگانه نشان داد که جمعیت میانگین آمریکایی ها در طول فصل تعطیلات در مقایسه با بقیه سال، 27٪ بیشتر نوشیدنی الکلی می نوشند. شورای ارواح مقطر ایالات متحده خاطرنشان می کند که یک چهارم از سود سالانه 49 میلیارد دلاری صنعت ارواح تقطیر شده (الکل)، از روز شکرگزاری تا اتمام جشن سال نو به دست می آید.
در یک بررسی جدی تر، روز سال نو مرگبارترین روز برای تصادفات مرتبط با افزایش مصرف الکل و مواد مخدر است. به طوری که طبق گفته وزارت حمل و نقل ایالات متحده (DOT) و اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه (NHTSA)، 58 درصد تصادفات مربوط به الکل است.
آنها همچنین گزارش دادند که مرگ و میر ناشی از رانندگی در حالت مستی 116 درصد بالاتر از میانگین پایه است! این امر، سال نو را به خطرناک ترین تعطیلات سال برای رانندگی در حالت مستی تبدیل می کند. از دیگر علل مرگ و میر ناشی از افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در طول تعطیلات، می توان به مسمومیت با الکل و حوادث در خانه اشاره کرد. برخی از حوادث ناشی از مصرف بیش از اندازه الکل در خانه عبارت اند از:
  • سقوط از ساختمان
  • خشونت در منزل
  • مرگ های تصادفی به دلیل استفاده از سلاح گرم
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  


چرا تعطیلات باعث افزایش آمار تلفات مصرف مواد مخدر و الکل می شود؟

با توجه به این بررسی‌ها، آمارها و رفتارها، این سوال پیش می‌آید: چرا؟ چرا در طول فصلی که اینقدر رمانتیک است، دوست داشتنی بوده و پیام‌های صلح و حسن نیت را ترویج می‌کند، گزارشات افزایش استرس و اضطراب را تجربه می کنیم؟ شاید دسته‌بندی‌های زیر که توسط افرادی که استرس تعطیلات را تجربه می‌کنند گزارش شده است، بتواند دید مناسبی را ارائه دهد.

1. منطق های بی دلیل و انتظارات غیر واقعی

نگرش "تعطیلات عالی" در ذهن کسانی که خود را مسئول گردآوری همه جشن ها می دانند، ظاهر می شود. فشار، چه از درون فرد و چه از سمت دیگران، اینگونه است که «بهترین تعطیلات تا کنون» باید بدون ناامیدی سپری شود. وقتی در واقعیت انتظارات ما برآورده نمی شود، ناگزیر ناامیدی است که به سراغ ما می آید. تفکر تطبیقی بر اساس منطق بی دلیل، مسیر سریعی برای رسیدن به افسردگی است! این امر هم با افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در ارتباط مستقیم است.

2. رویدادهای تعطیلات دلیلی برای افزایش مصرف مواد مخدر و الکل

افزایش قول ها برای داشتن سرگرمی، تفریحات اجتماعی و دعوت شدن، از دلایل دیگر افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در طول تعطیلات است. ممکن است دوستان، خانواده، همکاران و هر کس، مهمانی، شام یا مراسماتی داشته باشند که دوست دارند شما در آن شرکت کنید. همگی این فرصت ها ممکن است تهدیدی برای محاصره شدن شما در بین محرک‌ها باشد.
این احتمال که بتوانیم در هر رویدادی شرکت کنیم، غیر واقعی است. بدتر از آن این است که انتخاب افرادی که ممکن است کنترل خود را در مهمانی آنها از دست بدهید، می تواند استرس زا باشد. این فرصت ها، خود موقعیت هایی برای درگیری و تنش ایجاد می‌کند که می‌تواند بسیاری را به سمت افزایش مصرف مواد مخدر یا الکل سوق دهد.

3. پویایی استرس زا خانواده

اکثرا همه با این ضرب المثل آشنا هستند: "شما می توانید دوستان خود را انتخاب کنید، اما نمی توانید خانواده خود را انتخاب کنید." پویایی خانواده مطمئناً می تواند دستور العملی برای محرک ها، نوشیدن بیش از حد و عود مصرف بیش از حد باشد. برای بسیاری، پیش‌بینی مواجهه با موقعیت‌های خاص می‌تواند حتی هفته‌ها قبل از رویدادهای واقعی، باعث وحشت شود.
یادآوری خاطرات گذشته، می تواند منبع دردی باشد که خود درمانی را در ذهن کسانی که آن را تجربه می کنند، توجیه می کند. تعطیلات اغلب ما را مجبور می‌کند که در موقعیت هایی باشیم که خانواده هم حاضر باشند. شاید این امر خود باعث افزایش استرس و تنش شود. پس دلیلی دیگر برای افزایش مصرف مواد مخدر و الکل در تعطیلات، می تواند دیدار با خانواده باشد.

4. برنامه شلوغ بدون استراحت!

بسیاری از مردم گزارش می دهند که در طول تعطیلات احساس "قول دادن بیش از حد" می کنند. زندگی بر اساس برنامه هایمان از لحاظ جسمی و روحی خسته کننده است. بدون زمان مناسب برای رفع فشار، اغلب به مواد مخدر و الکل باز می گردیم. یک تقویم بیش از حد پر، زمانی را برای مراقبت از خود یا اقداماتی که همراه با بهبودی سالم یا زندگی روزانه است، باقی نمی گذارد.

5. مسافرت کردن

صرف فکر کردن به فرودگاه ها یا ترمینال در طول فصل تعطیلات، می تواند باعث شود حتی بیخیال ترین افراد، دچار استرس شوند. اضطراب ناشی از خرید بلیط، برنامه ریزی مجدد سفرهای لغو شده و توقف طولانی مدت در ایستگاه ها می تواند سناریوهای استرس زا ایجاد کند. افزایش مصرف مواد مخدر و الکل می تواند چیزی بیش از یک سرگرمی در سالن های انتظار فرودگاه باشد!

6. خرید برای تعطیلات و خرج بیش از حد

یافتن یک هدیه عالی، حساب و کتاب برای خرج کردن و جو کلی خرید در این فصل می تواند دلهره آور باشد. تماشای کاهش روزانه موجودی حساب هم می‌تواند باعث ایجاد حس اضطراب و استرس شود! درد مالی اغلب یکی از دلایل اصلی عود است و بسیاری از افراد در درمان از آن به عنوان انگیزه ای برای ادامه خود درمانی یاد می کنند! ایجاد محدودیت‌های مخارج سالم نه تنها به امور مالی ما کمک می‌کند، بلکه باعث سالم ماندن ما و دور ماندن از استرس های کاهش موجودی حساب می شود.

7. سنت های خانوادگی مرتبط با الکل

برخی خانواده ها سنت های تعطیلاتی دارند که به شدت به مصرف الکل بستگی دارد. ممکن است همین نوشیدن الکل این تصور را ایجاد کند که مصرف، بخشی از تعلق و ارتباط است. این حس ظریف انتظار برای پیوستن به آن می تواند ما را از مسیر سلامت خارج کند. پس دلیل دیگر برای افزایش مصرف مواد مخدر و الکل، همین سنت های خانوادگی و فامیلی است.

8. درد غم و دلتنگی را برای برخی چاره نیست!

سال‌های اولی از دست دادن برخی عزیزانمان، بسیار ناراحت کننده است. این همان چیزی است که بسیاری از مردم قادر به درک آن نیستند. غم و اندوه و نگاه کردن به سالهای گذشته که در آن افراد بیشتری دور میز بودند، خانواده کمی بزرگتر بودند و خنده کمی بلندتر بود، می تواند موقعیت بسیار دشواری برای خودداری از مصرف مجدد باشد. غم و اندوه و ناامیدی می تواند جای خود را به ناامیدی بدهد که مطمئناً می تواند در را به روی مواد مخدر یا الکل باز کند.

9. انزوا یا گوشه گیری از دیگر دلایل افزایش مصرف مواد مخدر و الکل

برخی از مردم، عزیزان بسیار کمی دارند. اگر هم داشته باشند، می تواند دردی خاموش باشد که آنها تمایلی به اشتراک گذاری آن ندارند. برای این افراد، انزوا درد بیگانه‌کننده‌ای است که اغلب با همدلی قابل بهبود نیست. گوشه گیری، اغلب کمک کننده بسیار بدی برای نوشیدن بیش از حد و عود مصرف است. تنها ماندن در درد، هرگز بهترین نتیجه را برای ما به همراه نخواهد داشت.

تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

اجازه ندهید که تعطیلات هوشیاری شما را خراب کند!

سناریوهای گزارش‌شده در این مطلب از کمپ ترک اعتیاد حیات نو می‌توانند توضیح دهند که چرا فصلی که از یک طرف آرامش و شادی دارد، می‌تواند منجر به اضطراب، ناامیدی و میل به فرار شود. چیزی که ما ممکن است به عنوان تعطیلات بدانیم، اغلب ترکیبی از تجربیات تلخ است که گرد هم می آیند تا یک گردباد عاطفی عالی ایجاد کنند. عدم وجود حمایت، برنامه های شلوغ و مهمانی ها می تواند به ما کمک کند تا افزایش مصرف مواد مخدر و الکل را در خود تجربه کنیم.
اگر خودتان یا کسی که می‌شناسید با مواد مخدر یا الکل دست و پنجه نرم می‌کند، برای دریافت کمک تا پایان تعطیلات صبر نکنید. اگر آماده برداشتن اولین قدم هستید، همین امروز با کمپ حیات نو تماس بگیرید تا درمان را شروع کنید.
 


به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید