اعتیاد به شیشه و درمان آن

نزدیک به یک دهه است که مواد مخدری به نام دی مت آمفتامین هیدروکلرید با عنوان رایج شیشه در جامعه باب شده که جزو موادهای مخدر توهم زا است.


نزدیک به یک دهه است که مواد مخدری به نام دی مت آمفتامین هیدروکلرید با عنوان رایج شیشه در جامعه باب شده که جزو موادهای مخدر توهم زا است. در روزهای ابتدایی که این ماده ی مخدر وارد جامعه شد ، تبلیغات بسیاری کاذبی در مورد آن از هر سو شنیده می شد، تبلیغاتی نظیر موارد زیر:
  • مصرف شیشه اعتیاد آور نمی باشد.
  • مصرف شیشه باعث چربی سوزی می شود.
  • برای کاهش چین و چروک صورت شیشه مصرف کنید.
  • مصرف شیشه برای افراد کنکوری و دانشجوها که نیاز به شب بیدار ماندن و درس خواندن دارند بسیار مفید است.
بارها دیده شده است که به افرادی که درگیر مصرف مواد اعتیاد آور سنتی هستند، توصیه می شود که برای ترک،  شیشه مصرف کنند، در حالی که اعتیاد شیشه نسبت به سایر مواد مخدر دیگر به خصوص مواد مخدر سنتی، شدت بیشتری دارد.
همچنین بارها شنیده شده است که در مهمانی ها و جمع های دوستانه مطرح می شود که شیشه اعتیاد آور نیست و مصرف آن به صورت تفریحی در محافل دوستانه سبب لحظات شاد و نشاط آوری خواهد شد. اما واقعیت این نیست و اعتیاد به شیشه از همین مصرف های تفریحی شروع می شود.
 
روش مصرف شیشه
روش مصرف شیشه به صورت خوراکی، تزریقی، سیگاری، زیر زبانی، شیافی و ... صورت می گیرد که شایع ترین و پر خطرترین آن مصرف تزریقی است.
 
عملکرد شیشه در بدن
مصرف شیشه تاثیر مستقیم بر فعالیت های مرکزی سیستم عصبی خواهد داشت و این بدان معنی است که تاثیر این مخدر علاوه بر جسم، همزمان بر سیستم روانی و مغز است. بیماری های نظیر پانوما، دو قطبی شدن ، توهمات عجیب و ... نتایج حاصل از مصرف شیشه می باشد.
علاوه بر عوامل ذکر شده، مصرف شیشه سبب می شود تا رگ های مغز به مرور زمان نازک شوند که این موضوع خود به تنهایی عواقبی مانند: سکته مغزی و مرگ مغزی را به همراه خواهد داشت.
 
ترک شیشه چگونه امکان پذیر است؟
فردی که به شیشه معتاد است هنگام ترک به فردی پرخاشگر تبدیل می شود که هر گونه رفتار ناشاست و عصبی اعم از زد و خورد و ... از فرد معتاد بر می آید در واقع خانه اصلا محل مناسبی برای ترک اعتیاد فردی که معتاد به شیشه است نمی باشد و ترک این ماده باید اصولی باشد.
 
ترک شیشه در کمپ های ترک اعتیاد
بهترین مکان برای ترک شیشه در کمپ های ترک اعتیاد می باشد، مخدر شیشه به دلیل اینکه ماده ای روانگردان و محرک است برای ترک حتما نیاز به کمک متخصص و پزشک معالج دارد تا با توجه به حال روانی و جسمی فرد تجویزاتی را در نظر بگیرد. همچنین به دلیل رفتارهای ناهنجار و عصبی فرد هنگام ترک شیشه ، فرد باید از خانه و اجتماع دور باشد.

ترک اعتیاد به روش ماتریکس در کمپ ترک اعتیاد حیات نو
روش ترک ماتریکس یکی از جدیدترین متد های ترک شیشه در کمپ ترک اعتیاد حیات نو می باشد. این روش کاملا غیر دارویی است و فرد طی جلسات روانشناسی و مشاوره مواد را اعتیاد به شیشه را ترک می کند. همچنین در خانواده هایی که عزیزانشان برای ترک به کمپ مراجعه کرده اند هم باید در جلسات جداگانه حضور داشته باشند.

 

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید