گلهای مصنوعی ، مواد روانگردان جدید

نوعی از مواد روانگردان جدید که در حال حاضر بیشتر به شکل تدخین به همراه سیگار ویا در ترکیب با کانابیس های طبیعی استعمال می شود و حاوی کانابینوئیدهای مصنوعی می باشند. این گروه، از بزرگترین گروه های مواد محرک و روانگردان جدید مصنوعی محسوب می شود.


 (ان.پی.اس) مواد روانگردان جدید

نوعی از مواد روانگردان جدید که در حال حاضر بیشتر به شکل تدخین به همراه سیگار ویا در ترکیب با کانابیس های طبیعی استعمال می شود و حاوی کانابینوئیدهای مصنوعی می باشند. این گروه، از بزرگترین گروه های مواد محرک و روانگردان جدید مصنوعی محسوب می شود. کانابیس مصنوعی بر روی گیرنده های کانابینوئیدی مغز اثر می گذارد و با بیش از صد نام خیابانی مختلف از قبیل :
ادویه، کا-دو، مامبای سیاه، آتش یوکاتان، بنزای، تیتاخ، کمیکال، دستمال چند سالی است که در دسترس  مصرف کنندگان مواد اعتیادی قرار گرفته است.
 ناآگاهی و باورهای نادرستی که در رابطه با اثرات و عوارض این مواد اعتیاد آور در بین مصرف کنندگان شایع شده بعضاً موجب رواج و محبوبیت آن در میان نوجوانان و جوانان مصرف کننده ی کانابیس گردیده است.

حتما مطالعه کنید : سم زدایی در کمپ ترک اعتیاد

گزارشات موردی و گزارشات بستری در بیمارستان و کمپ ترک اعتیاد نشان می دهد که کانابینوئیدهای مصنوعی می توانند عوارض زیادی مانند:تاکی کاردی قلب،توهم،تشنج،اضطراب،حملات هراس و روان پریشی حاد ایجاد کنند.
اثر مصرف کانابیس مصنوعی در عرض 5 دقیقه به اوج خود و سپس به اوج مسمومیت ذهنی می رسد.
مشتقات یافت شده در کانابیس های مصنوعی از خانواده های نفتوئیلیندول ها و همچنین بردیفاکوم بوده که بر روی مغز به خصوص بر گیرنده های کانابینوئید مرکزی اثر می گذارند،که میل اتصال بسیار بیشتری نسبت به کانابیس های طبیعی بر روی هر دو گیرنده کانابینویید دارند و غالباً به عنوان آگونیست کامل عمل می کنند.
این مشتقات منجر به مهار شدید انتقال دهنده ی عصبی گاما آمینوبوتیریک اسید (گابا) شده و این موضوع بالقوه می تواند باعث ایجاد تشنج و به خطر افتادن زندگی فرد مصرف کننده شود.


مواد روانگردان جدید گل


ترکیبات سمی کانابیس مصنوعی چهار تا پنج برابر قوی تر از سم تی اچ سی(تتراهیدروکانابینول) موجود در کانابیس های طبیعی است و در نتیجه ، اثرات و عوارض کانابیس مصنوعی بسیار بیشتر از کانابیس طبیعی است و خطر اوردوز آن به شکل قابل توجهی بالاتر است.
با وجود اینکه،این نوع ماده ی محرک و روانگردان جدید تهدیدی برای سلامتی عمومی است و گزارش های زیادی از فوت مصرف کنندگان این کانابیسهای مصنوعی در بیمارستان به دلیل عوارض جانبی شدید مانند تاکی کاردی ، پرخاشگری و روان پریشی وجود دارد هنوز مطالعات کنترل شده ای در مورد اثرات و عوارض این مواد اعتیاد آور خطرناک بر عملکرد انسان وجود ندارد.

مطالعات موجود نشان می دهد که استنشاق کمتر از 2 میلی گرم کانابیس مصنوعی می تواند به طور غیرقابل پیش بینی تأثیرات روانشناختی ضعیف تا متوسط بر روی فرد مصرف کننده ایجاد کند.
استنشاق 2 الی3 میلی گرم اختلال در عملکرد شناختی ایجاد می کند.
همچنین وجود غلظت های بالای مشتقات کانابیس مصنوعی در خون موجب اختلالات عملکرد و تجربیات تحریف شده ی ذهنی؛ فراموشی ، سردرگمی ، علائم منفی و فروپاشی روانی می شود.
به الگوی رفتاری حاصل از بیش مصرفی این ماده اثر زامبی می گویند.
لازم به ذکر است در خون افرادی که پس از مصرف کانابیس مصنوعی فوت شده اند حاوی 199 میلی گرم مشتقات مصنوعی این نوع مواد روانگردان جدید بوده است.


مواد روانگردان جدید خطرناک


در نظر داشته باشید که معمولاً مصرف کنندگان کانابیس مصنوعی هیچ نوع اطلاعاتی در مورد نوع یا دوز موادی که در خیابان ها به فروش می رسد ندارند و علاوه بر این ، مقدار مشتقات سمی موجود در کانایس های مصنوعی حتی در یک نام و حتی در یک بسته بندی، همگن نیست که این موضوع بیش از پیش زندگی مصرف کنندگان این مواد محرک و روانگردان جدید را با خطر مواجه می سازد.
طی 10 سال گذشته تعداد ، نوع و در دسترس بودن این مواد محرک و روانگردان جدید در سرتاسر جهان افزایش چشمگیری داشته است.
تا دسامبر 2019 توسط دولت ها ، آزمایشگاه ها و سازمان های همکار با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد از 120 کشور در تمام نقاط جهان بیش از 950 نوع ماده ی اعتیاد آور حاوی یک یا چند نمونه از مشتقات مواد محرک و روانگردان جدید را گزارش کرده اند و همین موضوع نشان می دهد که این خطر به یک پدیده جهانی تبدیل شده است.
با توجه به دسترسی پذیری آسان، تنوع و ناشناخته بودن اثرات و عوارض این نوع مواد روانگردان جدید و همچنین با در نظر گرفتن ناآگاهی عمومی در مورد عوارض استعمال این مواد اعتیادآور خطرناک و کشنده شایسته است
قبل از رواج مصرف این نوع مواد دربین جمعیت دارای اختلال مصرف مواد دست اندرکاران و فعالین حوزه ی درمان اعتیاد کشور ضمن تمرکز بر پژوهش و تحقیق و اطلاع رسانی صحیح  به موقع اقدامات پیشگیرانه ای را صورت دهند.
و همچنین انتظارمی رود دستگاه های متولی امر پیشگیری،درمان و کاهش آسیبهای ناشی از مصرف مواد اعتیاد آور،نسبت به تامین کیتهای تشخیصی استعمال مواد روانگردان جدید اقداماتی را صورت دهند تا این کیتها با قیمت مناسب و معقول برای مراکز درمان اعتیاد قابل تهیه باشد
تا متعاقب آن درمانگران حوزه ی اعتیاد بتوانند تشخیص بهتر و دقیق تری نسبت به نوع مسمومیت مراجعین با مواد روانگردان جدید داشته باشند و مداخله ی مناسب تری در مراکز درمانی  اعتیاد صورت بپذیرد. کمپ ترک اعتیاد آماده پذیرش بیماران جهت درمان و بستری میباشد.

 

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید