کمپ ترک اعتیاد چیست و چگونه به ما کمک میکند

کمپ ترک اعتیاد یکی از راه های مختلفی است که هر فرد یا خانواده می تواند برای حل این معضل و مشکل اجتماعی و خانمان سوز انتخاب کند ولی آیا این انتخاب، بهترین گزینه است؟ روش های دیگری که برای ترک اعتیاد وجود دارد شامل ترک یکباره مواد مخدر، ترک خودسرانه در خانه یا مکانی که زیر نظر پزشک و متخصص نیست و ترک مواد به وسیله یکسری داروهای دیگر که در طولانی مدت، همان داروها دوباره اعتیاد ایجاد می کنند. پس سؤال اینجاست که آیا کمپ برای ترک اعتیاد خوب است؟ چه ویژگی هایی دارد؟ چه مزایایی باعث شده تا کمپ های ترک اعتیاد تا این اندازه موفق باشند؟ این سؤالات به همراه سؤالات پرتکرار دیگری که در این مقاله پاسخ داده ایم، مبحث اصلی ما را تشکیل می دهد.
سالیان سال است که مشکل ترک اعتیاد، از جمله معضلات مهم بیماران و جامعه میباشد. از همین رو از قدیم مکانهایی را برای ترک اعتیاد در نظر گرفته شده است. این محیط ها کم کم پیشرفته تر و علمی تر اداره شدند و در نهایت با زیر نظر رفتن سازمان بهزیستی، قانون مند و کارآمد تر شده اند. اما سوال اینجاست :
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

چرا به کمپ ترک اعتیاد نیاز داریم ؟

بزرگترین مشکل ترک اعتیاد، وجود وسوسه و محیط اطراف میباشد. همیطور عدم تمرکز لازم برای پذیرش و آموزش جهت رفع مشکل اعتیاد به خاطر مشغله های محیط خارج، مشکلات عاطفی و اجتماعی، تاثیر گذاری اطرافیان روی بیمارن و وجود عوامل تحریک کننده در دوران حساس عدم مصرف، وجود یک محیط امن را برای بیماران، لازم میکند.
در مرکز ترک عتیاد، طی یک برنامه مدون و علمی، ابتدا بیماران را به سوی قطع مصرف پیش میبریم. این مرحله که سم زدایی نام دارد، بر اساس بیمار و نوع مصرف، از شیوه های مختلفی استفاده میگردد که کمترین سختی، درد و خماری را متحمل گردند. به علت حساسیت این مقطع، بسیار لازم است که بیمار در محیطی قرار گیرد که دسترسی به مواد نداشته باشد و افرادی مطلع و با تجربه درکنار ایشان باشند تا با راهنمایی و پشتیبانی درمانی و عاطفی، کمک به گذراندن این دوره کنند.

چه ویژگی هایی باعث شده تا کمپ ترک اعتیاد گزینه مناسبی برای ترک کردن باشد؟

متأسفانه به خاطر وجود شایعات و صحبت های بی پایه و اساس و هجمه هایی که به کمپ های ترک اعتیاد وارد شده، سعی شد تا وجهه این مراکز که زیر نظر مستقیم سازمان بهزیستی فعالیت دارند چندان جالب نباشد. به همین دلیل اولین سؤالی که در ذهن افراد و خانواده ها شکل می گیرد این است که آیا کمپ ترک اعتیاد خوب است؟ چه ویژگی هایی دارد که باعث می شود ما به آن اعتماد کنیم و بگوییم آیا کمپ ترک اعتیاد خوب است؟
یکی از مهمترین تفاوت و ویژگی هایی که در کمپ های ترک به چشم می خورد این است که به معتادان به چشم یک مجرم نگاه نمی شود بلکه آنها را انسان هایی می دانند که مشابه سایر همنوعان خود بسته به شرایط زندگی، تصمیمات درستی اتخاذ نکرده اند و اکنون به دنبال جبران هستند.
همین دیدگاه باعث می شود که مرکز و کمپ ترک اعتیاد امکانات و خدماتی کاملا مشابه ارائه کند و در تمام طول پروسه درمان، پزشکان، روانپزشکان و مددکاران مجرب خدمات رسانی داشته باشند. اما به طور کلی چرا با اطمینان می گوییم که کمپ ترک اعتیاد خوب و مناسب برای تمامی انواع اعتیاد می باشد و هر آنچه که نیاز داشته باشید در اختیارتان خواهد بود؟
  • خدماتی که در مراکز کمپ ترک اعتیاد داده می شود ادامه دار هستند. یعنی در این مراکز، حتی افراد پس از ترک اعتیاد هم با روانشناسان و مددکاران اجتماعی مرکز در تماس و ارتباط خواهند بود و در هفته طبق برنامه ریزی، جلسات مشاوره، گفتمان و بررسی مسائل، مشکلات و چالش ها برگزار خواهد شد. این مورد یکی از مهمترین دلایلی است که می توانید بگویید کمپ ترک اعتیاد خوب است.
  • هیچ عامل تحریک کننده داخلی و خارجی وجود ندارد تا افراد در حین گذراندن دوره ترک، دوباره ترغیب به مصرف مواد شوند. علاوه بر این خطرات ناشی از ترک حذف می شوند چون در طی پروسه سم زدایی و مراحل بعدی همیشه پزشکانی متخصص و روانشناسان و مددکاران اجتماعی حرفه ای حضور دارند و نظارت می کنند.
  • از ویژگی های کمپ ترک اعتیاد داشتن مجوز معتبر از سازمان بهزیستی کشور است. طبیعتا مراکزی که از هر لحاظ گزینه مناسبی نباشند، مثل نداشتن امکانات رفاهی، امنیتی و آموزشی کافی، نبود افراد متخصص و پزشکان واجد صلاحیت و غیره مجوز و اعتبار لازم را نخواهند گرفت. به همین دلیل داشتن چنین مجوزهایی نشان می دهد که اعتماد کردن به مراکز کمپ ترک اعتیاد کار درستی است و مرکز خوب و قابل اطمینانی برای ترک اعتیاد عزیزان شماست.


ویژگی و امکاناتی که می گوید کمپ ترک اعتیاد خوب است

آیا هدف کمپ ترک اعتیاد، تنها قطع مصرف است ؟

خیر ! ما در این مرکز فقط به قطع مصرف فکر نمیکنیم بلکه بعد از قطع مصرف، برنامه آموزشی و پایداری آغاز میگردد و برای این مرحله نیز نیاز به محیطی آموزشی خاص با قوانین خاص و افراد مددکار مجرب نیاز است. بعد از قطع مصرف، بزرگرین معضل بیماران، وسوسه و دوستان بیرونی مشکل دار هستند که ناخودآگاه باعث بازگشت بیمار به اعتیاد میگردند. حتی برخی از رفتارهای ناآگاهانه خانواده ها، باعث بازگشت بیمار خواهد شد. پس گذراندن یک دوره کامل و ثابت شدن وضعیت بیمار در کمپ، اجتناب ناپذیر است. تا زمانی که بیمار، به ثبات برسد و آمادگی و آموزش لازم را برای ورود به جامعه داشته باشد.
تلفن تماس : 44350085  |  مشاوره : 09195720178  

از لحاظ امکانات رفاهی و مهارت آموزی، کمپ ترک اعتیاد خوب است؟

همانطور که گفته شد هدف از مراکز و کمپ های ترک اعتیاد فقط قطع مصرف مواد مخدر و سپس ترخیص افراد نیست. در این مراکز تلاش می شود تا ضمن ترک اعتیاد، مشکلات زمینه ای ایجاد کننده اعتیاد، عوامل تحریک کننده و فاکتورهای مختلف درونی و بیرونی شناسایی شده و رفع گردند.
یکی از ویژگی های کمپ ترک اعتیاد که باعث شده به مرکز قابل اطمینان و بسیار مناسب برای ترک اعتیاد اصولی و حرفه ای تبدیل شود، برگزاری دوره های آموزشی و مهارت آموزی است. در این دوره ها افراد با انجام دادن وظایف مختلفی که به آنها محول می شود، مسئولیت پذیری و روحیه کار کردن را پیدا می کنند.
به همین دلیل در پاسخ به سؤال مطرح شده باید بگوییم که مراکز و کمپ های معتبر زیر نظر سازمان بهزیستی، بهترین شرایط و امکانات رفاهی و مهارت آموزی را برای افرادی که دچار مشکل اعتیاد شده اند فراهم می کند تا از طریق همکاری و مشارکت در انجام وظایف، از انزوای اجتماعی خارج شوند و به فعالیت مشغول شوند تا پس از ترخیص به باور درونی کافی برای ورود به بازار کار برسند و احساس کنند فرد مهم و مفیدی هستند.
 

برنامه های آموزشی در کمپ ترک اعتیاد چگونه اند و چطور اجرا میشوند ؟

درمان گروهی و حضور در یک جامعه کوچک، و برگزاری کلاس های مختلف و حضور اجباری بیماران در این کلاس ها بسیار حائز اهمیت است. به علت حضور در محیط، بیماران ملزم به حضور در کلاس ها و تفکر به آموزش ها خواهند بود. برگزاری جلسات بهبودی و آشنایی با ادامه روند بهبودی در خارج از کمپ ترک اعتیاد از نتایج برجسته حضور در این کلاس ها میباشد. همچنین برنانمه های تفریحی و امکانات تفریحی نیز برای بیماران در مرکز تعبیه شده تا اوقات فراقت خود را با بازی و سرگرمی های مفید سپری نمایند . دوره های آموزشی در کمپ ترک اعتیاد حیات نو به شرح زیر است :

آیا کمپ ترک اعتیاد برای افراد شاغل مناسب است؟

برخی از افراد شاغلی که دچار اعتیاد شده اند، برای ترک اعتیاد خود نگران از دست دادن شغل هستند و همیشه به دنبال کمپ خوب برای ترک اعتیاد هستند که علاوه بر امکانات و ویژگی های مناسب، بتوانند همزمان به شغل خود نیز مشغول باشند.
به طور کلی اگر افراد، اعم از شاغل و غیر شاغل، به تازگی دچار اعتیاد شده باشند و شدت آن بحرانی نباشد، می توانند ضمن اشتغال به کار، به ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد هم بپردازند و سم زدایی را در مدت زمانی کمتر طی کنند و بستری سرپایی داشته باشند.
کمپ ترک اعتیاد خوب است برای تمامی افراد و هیچ محدودیتی در پذیرش وجود ندارد. به این نکته توجه داشته باشید که حتی اگر افراد بخاطر مراجعه به مرکز ترک اعتیاد، شغل خود را از دست بدهند و یا از این مورد هراس داشته باشند و به این دلیل مراجعه نکنند، یقینا در آینده ای نزدیک به خاطر جدی تر شدن وضعیت اعتیاد، شغل خود را از دست می دادند و در طول این مدت فقط سلامت ذهنی و جسمی خود را بیشتر به خطر انداخته اند.
برخی مواقع متأسفانه با دادن وعده هایی مثل سم زدایی فوری در یک روز و با تزریق داروهای بسیار قوی برای سم زدایی و ترک، افراد شاغل جذب این مراکز می شوند به امید اینکه هم اعتیاد خود را ترک کرده اند و مواد سمی از بدنشان خارج شده و هم مشکلی برای شغل آنها پیش نمی آید. اما این داروها و مواردی که پس از آن تجویز می شوند به حدی قوی هستند که پس از مدتی خودشان عاملی بر ایجاد اعتیاد از نوع جدید هستند.

از لحاظ اشتغال به کار کمپ ترک اعتیاد خوب است
 

چه کسانی در کمپ ترک اعتیاد فعالیت دارند؟

یکی از دلایل دیگری که به خانواده ها اطمینان می دهد که کمپ ترک اعتیاد خوب است و محیط کاملا حرفه ای و بهداشتی آن شرایط ایده‌آلی را فراهم کرده، وجود کادری متخصص و حرفه ای است. منظور از کادر متخصص و حرفه ای فقط داشتن تجربه بالا نیست بلکه باید این افراد از دانش علمی و بالینی کامل برخوردار باشند، تمامی انواع اعتیاد و راه های تشخیص و درمان را بشناسند و بتوانند برای هر فرد یک برنامه جامع و کامل و کاملا منحصربفرد بنویسند. کمپ خوب برای ترک اعتیاد باید از چنین کادر درمانی برخوردار باشد تا بتوانید بگویید با یک مرکز کمپ ترک اعتیاد خوب و حرفه ای سروکار دارید.
 

کمپ ترک اعتیاد از لحاظ تغذیه ای و امکانات تفریحی خوب است؟

کمپ خوب برای ترک اعتیاد به کمپ هایی گفته می شود که علاوه بر اینکه از امکانات کامل و جامعی برای درمان و برنامه ریزی درمانی اصولی برخوردار هستند و کادر پزشکی و مشاوره ای حرفه ای دارند، از لحاظ تغذیه ای نیز در سطح کاملا قابل قبولی برخوردار باشد.
کمپ ترک اعتیاد باید برنامه غذایی مدون، مناسب و متنوع داشته باشد چرا که در طول پروسه ترک اعتیاد، انرژی زیادی از افراد گرفته می شود و یکی از روش های ریکاوری مناسب، داشتن تغذیه و خواب کافیست. برخلاف عقیده بسیاری از افراد که تصور می کنند در کمپ ترک اعتیاد، کیفیت غذاها پایین است به هیچ وجه اینطور نیست. همانطور که گفته شد مراکز معتبر زیر نظر مستقیم سازمان بهزیستی کشور هستند و کیفیت غذاها نیز مشابه با کیفیت خدمات در سطح بالایی قرار دارد.

تمامی امکانات درمانی و کادر حرفه ای باعث شده تا کمپ ترک اعتیاد خوب و فوق العاده باشد
 
 

چطور به کمپ ترک اعتیاد اعتماد کنیم؟

قبول داریم که انتخاب کردن یک مرکز ترک اعتیاد مناسب و حرفه ای باید دغدغه شما باشد و می دانیم که دائما این سؤال را از خودتان می پرسید که آیا کمپ ترک اعتیاد خوب است؟ چطور به آن اعتماد کنیم؟ چطور بفهمیم این مرکز برنامه ای حرفه ای دارد؟
هنگام انتخاب یک مرکز و کمپ ترک اعتیاد مناسب باید ویژگی و مواردی که بیان شدند را به دقت بررسی کنید. مطمئن باشید که از طرف سازمان بهزیستی مجوزهای لازم را دارند. وسایل و امکانات رفاهی مناسب در نظر گرفته شده باشد. کادر پزشکی حرفه ای حضور داشته باشند. برنامه های درمانی مشخص و کاملا اختصاصی وجود داشته باشد. پیگیری و ارتباط با افراد حتی پس از ترک نیز جزو خدمات کمپ ترک اعتیاد باشد. جلسات و کلاس های آموزشی متعدد برگزار شود و غیره.
با مشاهده چنین مواردی به طور قطع و با اطمینان کامل می توانید بگویید که کمپ ترک اعتیاد خوب و مناسب است. کمپ ترک اعتیاد خوب است در صورتی که خانواده ها نیز پس از ترخیص شدن افراد، طبق آموزش های داده شده عمل کنند و حمایت های لازم وجود داشته باشد تا زندگی سالم و نرمال که حق همه آنهاست، به آنها برگردد.